ESİN'in Günlüğünden...

DÖVME AŞKINA...

“Kim bilebilir hep uzakları

Düşleyen birinin kederini

Denizini yitirmiş bir

Yunustan başka”

Kırklı yaşları henüz özümsemeye çalışırken kendimi “kararlarımda özgür kılma” kararı vermiş buldum. En kolay olanla başladım. Çok uzun süredir, zaman zaman zihnimin kapısını hafifçe tıklatan ürkek isteğimi yerine getirecektim.Gençliğin umursamaz cesaretini çoktan geride bırakmış olsam da, gerçek bana ve özlemlerime dair, birbirine sokulmuş, o iki yunus, düşlerimi, özlemlerimi anlatmak için her an benimle olmalıydı. Tam o sırada insan duygularının en asil sözcükleri, bir şiir kıtası olarak önüme seriliverdi. Işıl Özgentürk’ün bir yazısını tamamlayan, kime ait olduğunu bilmediğim yukarıdaki dizeler, tam yüreğime dokunuyor, içimi uzun süredir hissetmediğim tuhaf tatlı ürpertilerle dolduruyordu.

Ama zihin, hükmünü benim gibilerde bırakmaz, daha önce dövme yaptırmış olanları arayarak küçük bir araştırma yaptım. Ankara’da nam salmış, aslında bir heykeltıraş olan sanatçı arkadaştan törenle randevular alınarak törenle götürüldüm. Kendimi orada buluvermiş olmanın gururu ve heyecanı birbirine karışmışken, kendisine ünvanlarım ile tanıtılınca aramıza doğal olmayan bir mesafe giriverdi. Zaten, elime acemice çiziktiriverdiğim o iki yunusu yaptıracağıma çoktan karar vermiş olan ben önümdeki katalogları laf olsun diye karıştırırken, o, bana çekingen, birazdan koluma batıp çıkacak olan iğnelerin tek kullanımlık olduğunu, dövmenin yapılacağı yerdeki cildimin nasıl temizlendiğini anlatmaya başlamıştı. Gülümseyerek elimdeki taslağı uzatıp, “bunu istiyorum, sağ koluma , üste ” dedim. Çizdiğim yunuslara bak, “ ilginç, yunuslar ha , ama kataloglarda da çok güzel şeyler var “dedi. Kararsızlık yaşamayacak kadar kararlıydım,” yok bu olsun” dedim. Gerektiğinde saklayabileceğim bir bölge olan sağ kolumun üst kısmına çok istediğim dövmemi yaptırdım.

Daha sonra pek çok arkadaşımdan “ kızıma , oğluma dövme yaptırma diyorum, gittiği yerde senin de yaptırdığını söylüyorlarmış” sitemleri geldi. Ankara’nın ünlü “dövme” sanatçısı , uzmanlık alanım ve doktorluğum nedeniyle haklı olarak beni referans gösteriyormuş. Doğrusu ben de kendimi referans gösteririm ama bu kararı verirken ,bir şeyi tüm yaşam boyunca taşımak isteyecek kararlılıkta olmak ve dövmenin ya da vücut deldirmenin neden olabileceği zararlar için önlemler alınmak koşuluyla. Dedim ya benim gibilerde zihin hükmünü bırakmaz.

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now