ŞEKER VE KANSER EFSANESİ...

Şeker ve kanser ilişkisinde ‘bilimsel söz söyleme’ çabası yüzyılın en pahalı ve zahmetli uğraşısı oldu.

Şeker tüketimi ve kanser arasında iki ayrı araştırmada iki farklı ilişki tespit edildi.

Kanser konusunda dünyadaki bilimsel gelişmelerin birinci ağızlardan anlatılacağı önemli bir kongre için Bostan’a hareket ederken, öncelikle dumanı üzerinde bu bilimsel gelişmeleri sizlere aktarmak istedim.

Bilim dünyasındaki son gelişmeleri ise dönünce sizlerle paylaşacağım.

Bilimsel araştırmalara geçmeden önce söylemeden geçemeyeceğim. Boston benim bir süre yaşadığım, bilimsel çalışmalar yaptığım çalıştığım ve çok keyif aldığım bir şehir aynı zamanda. Yani bu seyahat hem mesleki hem de ruhsal açıdan oldukça doyurucu olacak benim için.

Araştırmalara gelince;

İlk araştırma, İsveç’de 71 bin denek ile 13 yıl boyunca sürdürülen iyi kurgulanmış bir çalışma. Bu çalışmaya göre, günde 2-3 şişeden fazla şekerli içecek tüketenlerde safra yolları ve safra kesesi kanseri riski yaklaşık 2 kat artıyor.

Susanne Larrson, Karolinska Enstitüsü, Stokholm, İsveç, Journal of the National Cancer Institute

Larsson, S et al "Sweetened beverage consumption and risk of biliary tract and gallbladder cancer in a prospective study" J Natl Cancer Inst 2016.

İkinci araştırma ise; 475.000 kişi ile yine İsveç’de yapılan bir çalışma. Bu araştırmada ise, ne tatlandırıcı diyet içeceklerin ne de şekerli gıdaların safra kesesi kanseri ile ilişkisinin bulunmadığı, bu ilişkinin yalnızca pankreas kanseri ile kurulabileceğini gösteriyor.

Stepien M, Duarte-Salles T, Fedirko V, et al. Consumption of soft drinks and juices and risk of liver and biliary tract cancers in a European cohort. Eur J

Nutr. 2014;55(1):7–20.

Bu çalışmalarda, sonuçları kadar bir başka ilgi çekici nokta ise; tıpta araştırma yapmanın ve bir hipotezi doğrulama ya da çürütmenin ne kadar zor ve zahmetli olduğu. İlk araştırmanın son cümlelerinde, “gene de bu ilişki daha ayrıntılı ve daha güçlü çalışmalar ile desteklenmeli” önermesi benim ilk cümlede söylediğim, ‘bilimsel sonuç söyleme güçlüğünü’ bir kez daha vurguluyor.

Neden bu çalışmaları, neden yanlarına referanslar koyarak verdiğim meselesi bundan ibaret işte…Demem o ki; ‘ŞEKER ZEHİRDİR’ cümlesi henüz hala bağırarak söylenebilecek kadar kesinleşmedi. Ve bu sözün söylenebilmesi için de, daha katledilecek çok zahmetli bir yol var...

Featured Posts
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now